
Często Zadawane Pytania
Odpowiadamy na Wasze pytania…
Nie mogę się nachwalić wszystkich pracowników.
Opinia Pacjenta
- Czy mogę zmienić zdanie?
Tak, możesz wycofać się z procesu w dowolnym momencie, bez podania przyczyny i bez wpływu na Twoją opiekę medyczną lub prawa.
- Czy badania kliniczne są bezpieczne?
Bezpieczeństwo uczestnika jest najważniejsze i wykracza poza interes publiczny i naukowy badania. Wszyscy uczestnicy są pod stałą opieką wykwalifikowanych zespołów klinicznych podczas trwania badania. Badanie kliniczne przebiega zgodnie z protokołem, który obejmuje plan badania opisujący, co badacze będą robić w badaniu. W miarę postępu badania klinicznego wszystkie wyniki są przekazywane do wglądu podczas spotkań naukowych oraz przez czasopisma medyczne jak i również różne agencje rządowe, takie jak Komitety Etyczne, Agencja Leków itd. Nazwiska uczestników pozostaną tajne i nie będą wymieniane w żadnych raportach.
- Czy każdy może wziąć udział w badaniu klinicznym?
Wszystkie badania kliniczne mają wytyczne dotyczące tego, kto może wziąć udział. Przed przystąpieniem do badania klinicznego ochotnik musi zakwalifikować się do badania. Czynniki, które umożliwiają ochotnikom udział w badaniu klinicznym, nazywane są „kryteriami włączenia”, a czynniki, które uniemożliwiają udział, są nazywane „kryteriami wykluczenia”. Kryteria te mogą obejmować wiek, płeć, rodzaj i stadium choroby, wcześniejsze i obecne leczenie oraz inne schorzenia.
- Co oznaczają poszczególne fazy?
Badania kliniczne są zwykle prowadzone w trzech fazach (I, II i III). Tylko niewielka liczba ochotników, zwykle tak zwanych „zdrowych ochotników”, bierze udział w badaniach fazy I, podczas gdy późniejsze fazy obejmują większą liczbę pacjentów. W Accellacare koncentrujemy się na tak zwanych badaniach klinicznych „późnej fazy”. Badania te analizują wpływ badanych metod leczenia na schorzenia, do leczenia których zostały przeznaczone, i wszystkie zostały poddane testom na wcześniejszym etapie.
- Jakie są korzyści z udziału w badaniu klinicznym?
Ochotnicy biorący udział w badaniu klinicznym uczestniczą w opracowywaniu terapii medycznych, które mogą oferować lepsze metody leczenia chorób przewlekłych oraz tych zagrażających życiu. Możliwe korzyści dla ochotników obejmują:
- Odgrywanie aktywnej roli w swojej opiece zdrowotnej.
- Uzyskanie dostępu do terapii badawczych, zanim staną się dostępne, jeśli zostaną zatwierdzone.
- Uzyskanie opieki medycznej w naszym ośrodku badawczym podczas trwania badania.
- Regularne monitorowanie podczas wizyt próbnych i przekazywanie wyników wszelkich badań, takich jak zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny, badania krwi itp. do lekarza rodzinnego.
- Pomaganie przyszłym pokoleniom dzięki nowym terapiom poprzez wzięcie udziału w badaniach klinicznych.
Jednak należy również wziąć pod uwagę możliwe i/lub potencjalne skutki uboczne i zagrożenia. Są one zawsze w pełni udokumentowane w Karcie Informacyjnej Pacjenta. Prosimy o poświęcenie czasu na omówienie tych i wszelkich innych pytań z naszym zespołem badawczym.
- Co to jest świadoma zgoda?
Kiedy dana osoba zdecyduje się na udział w badaniu klinicznym, musi podpisać dokument „Świadomej Zgody” zawierający informacje o badaniu klinicznym. Lekarz następnie przekazuje informacje o możliwych zagrożeniach i korzyściach oraz o tym, czego wymaga się od uczestnika podczas trwania badania klinicznego. Uczestnik następnie decyduje, czy podpisać Świadomą Zgodę, czy nie. Bardzo ważne jest podkreślenie, że Świadoma Zgoda nie jest umową i, że uczestnik może w każdej chwili odstąpić od udziału w badaniu bez podania przyczyny.
- Czy otrzymam zapłatę za udział w badaniu klinicznym?
Wszystkie płatności na rzecz pacjentów musza zostać zatwierdzone przez komisje etyczna. Zazwyczaj pokrywane są wszystkie uzasadnione koszty podróży. W niektórych badaniach klinicznych ochotnikom wypłacane są opłaty za niedogodności dla pacjentów za udział w badaniach. Zostaną one podsumowane w Karcie Informacyjnej Pacjenta przekazanej uczestnikom przed przystaniem do każdego badania. Wszystkie badania preselekcyjne, badania i leczenie eksperymentalne zostaną Państwu zapewnione bezpłatnie.
- Co to jest placebo?
Placebo to nieaktywny produkt używany do oceny skuteczności terapii eksperymentalnych. Uczestnik, lekarz i zespół badawczy mogą nie wiedzieć, który ochotnik otrzymuje placebo, a który aktywne leczenie. Niewiedza, którzy uczestnicy otrzymują aktywne leczenie, pozwala zespołowi badawczemu na obiektywną obserwację ochotników podczas badania. Jednak niezależnie od tego, jakie leczenie otrzymają ochotnicy, poziom opieki medycznej i uwagi jest taki sam. Wszystkie procedury m.in. badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny itp. zgodnie z wymaganiami badania, zostaną przeprowadzone dla wszystkich ochotników i będą oni uczestniczyć we wszystkich wizytach w ramach badania.
- Czy mój udział w tym procesie będzie poufny?
Twoje dane będą kodowane i gromadzone w dokumentacji papierowej oraz będą traktowane jako poufne. Aby upewnić się, że informacje zebrane w badaniu są dokładne, będą musiały zostać one sprawdzone przez naukowców i upoważnione osoby pracujące w imieniu firmy farmaceutycznej i rządowych departamentów zdrowia. Zostaniesz poproszony o wyrażenie zgody tym upoważnionym osobom na wgląd do Twojej dokumentacji medycznej. Zachowają oni poufność informacji.
- Co dzieje się po zakończeniu badania klinicznego?
Po około 12-18 miesiącach od zakończenia badania lekarz będzie mógł powiedzieć, który z leków stosowałeś podczas udziału w badaniu. Możesz otrzymać kopię wyników, gdy są one publicznie dostępne, jeśli sobie tego zażyczysz. Żaden raport opublikowany na temat badania nie pozwoli zidentyfikować Ciebie ani żadnego innego pacjenta biorącego udział w badaniu.